گاوصندوق ضد حریق

 

گاوصندوق ضد حریق

هرکسی ممکن است مدرکی داشته باشد که نیاز به نگهداری داشته باشد. یعنی انقدر آن مدرک حائز اهمیت است باید در محلی محافظت شود. در چنین مواقعی گاوصندوق بهترین گزینه است.
البته که اگر گاوصندوق آتش بگیرد تمام محتویات آن هم می سوزند. به همین دلیل یک ویژگی به گاوصندوق ها اضافه شده است. ضد حریق بودن گاوصندوق باعث می شود که در برابر آتش مقاوم باشد.

 

از گاوصندوق های امروزی این انتظار می رود که در برابر آتش از مدارک و اسناد ما محافظت کند.
یک گاوصندوق استاندارد باید به مدت 90 دقیقه تا دمای 180 درجه سانتی گراد حرارت را تحمل کند.

گاوصندوق های ضد حریق از گاوصندوق های دکوراتیو هستند که بدنه طوسی و در مشکی دارند.
وزن این گاوصندوق ها 125 کیلوگرم است.
البته این را هم بگویم که تا 1 ساعت ضد حریق می باشند.

سیستم رمز این گاوصندوق ها از 4 تا 20 کاراکتر است
همچنین می تواند اثر انگشت 10 نفر را همزمان در حافظه خود داشته باشد.

انواع گاوصندوق ضد حریق

گاوصندوق ضد حریق

قبل از این که اقدام به خرید گاوصندوق کنید ابتدا باید به این نکته توجه کنید که چه مدارک یا اسناد یا لوازمی می خواهید در آن نگهداری کنید.
البته جالب توجه است که بدانید گاوصندوق هایی که ضد حریق هستند اصولا ضد آب هم هستند
بنابراین باید توجه داشته باشید که متناسب با نیازتان گاوصندوق را خریداری کنید.

دو نوع گاوصندوق ضد حریق وجود دارد یکی خانگی و یکی هم اداری.

گاوصندوق نسوز خانگی

قبل از هرچیزی این مورد را بازگو کنیم که اکثرا در خرید گاوصندوق میگویند که سنگین باشد.
در صورتی که ما گاوصندوق های خانگی را داریم که هم سبک باشد و هم نیاز شما را برطرف کنند. اکثر گاوصندوق ها ویژگی نسوز بودن را دارا هستند.
در ادامه میخواهیم درمورد دیگر ویژگی های گاوصندوق نسوز خانگی نیز صحبت کنیم.

1- حجم و اندازه گاوصندوق مورد نیازتان را باید مشخص کنید. این کار اصلا سخت نیست. فقط کافی ست که مدارک و اسنادتان را روی هم بگذارید تا اندازه مورد نیاز را پیدا کنید.
البته که این نکته قابل توجه است که معمولا بیشتر از 0.7 مترمکعب بیشتر نیاز نمیشود.

2- شما ممکن است گاوصندوق ضد حریق خانگی را انتخاب کرده باشید ولی درمورد سیستم رمزنگاری آن تصمیم نگرفته باشید که دیجیتال باشد یا مدل قدیمی.
باید بگوییم که بستگی به این دارد که شما چقدر سرعت دسترسی به مدارک و اسنادتان برایتان اهمیت دارد.
اگر گاوصندوق شما دیجیتال باشد سرعت دسترسی شما بیشتر می شود. ولی اگر مدل قدیمی تر باشد یکمی زمان بیشتری می برد.

3- این مورد خیلی اهمیت دارد. اینکه کف ساختمانی که میخواهیم گاوصندوق را در آن بگذاریم تحمل سنگینی را دارد؟؟؟؟ اگر نمی دانید یا حتی شک دارید ما پیشنهاد میکنیم که از گاوصندوق های سبک استفاده کنید که به زمین پیچ می شوند.

گاوصندوق نسوز اداری

در گاوصندوق های اداری باید به یکسری موضوعات توجه کنید. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.
نکاتی که باید موقع خرید گاوصندوق اداری به آن توجه کرد:

1- مدارکی که در ادارات نگهداری میشود مدارک مهمی هستند که نباید آسیبی ببینند.
خیلی از گاوصندوق ها هستند که برچسب نسوز بودن دارند ولی واقعا اینطور نیستند.

باید در سایت ui ثبت باشد و همچنین میزان نسوز بودن آن مشخص باشد.
همچنین باید میزان نسوز بودنشان نباید کمتر از 30 دقیقه باشد.

2- خیلی از گاوصندوق ها برچسب نسوز بودن را دارند. ولی در واقع اینطور نیستند. آستانه دمای داخلی خیلی حائز اهمیت است.
در گاوصندوق های نسوز وقتی که دما تا 2000 درجه فارنهایت افزایش پیدا کند، دمای داخلی تا 350 باقی میماند. در این درجه اسناد در سلامت باقی میماند.

3- گاوصندوق هایی که با قفل مکانیکی هستند خیلی بهتر از گاوصندوق هایی هستنددیجیتالی هستند به این دلیل که قفل های مکانیکی خیلی بهتر و بیشتر در برابر گرما مقاوت می کنند.

با ایمنی در برابر آتش از امنیت بیشتر اطمینان حاصل کنید

گاوصندوق ضد حریقممکن است مورد ارزشمندی داشته باشید و مراقبت از آن برای شما بسیار مهم است. در این صورت گاوصندوق ضد حریق یکی از بهترین گزینه ها برای شماست.
شما به یک گاوصندوق مقاوم در برابر آتش نیاز دارید ، زیرا اگر در مکانی هستید که گاوصندوق آتش می گیرد. آتش اشیا با ارزش و قیمتی شما را در گاوصندوق می تواند مانند کوره بپزد و از بین ببرد.

آنچه از گاوصندوق ضد حریق امروز انتظار می رود ، تحمل گرما و مقاومت در برابر آتش و همچنین محافظت از اسناد و اشیا داخل آن در برابر آتش سوزی های احتمالی است.

مطابق مقررات سازمان ملی استاندارد ، این مقدار کم ایمنی کوچو و سبک باید 90 دقیقه تا 800 درجه سانتیگراد یا 180 دقیقه در 600 درجه سانتیگراد را تحمل کند و هیچ تغییری در محتوای داخلی آن اعمال نشود.

فضای داخلی گاوصندوق ضد حریق نباید تغییر رنگ دهد. همچنین این آستانه تحمل ها برای گاوصندوق های سنگین و بزرگ 1000 درجه سانتیگراد برای 90 دقیقه و یا 800 درجه سانتیگراد برای 180 دقیقه است.

نوع جدید گاوصندوق ضد حریق

گاوصندوق ضد حریقامروزه در ساخت گاوصندوق ضد حریق علاوه بر روش های قبلی که از آلیاژهای مقاوم در برابر حرارت مانند فولادهای بسیار سخت استفاده می کردند ، از روش های دیگری نیز استفاده می شود که امنیت بسیار بالاتری را به همراه دارد.

پوشش معدنی بازدارنده آتش بر اساس مواد معدنی نسوز ساخته شده و شامل مواد کفزا و موادی مانند گچ و سیمان ، مواد کف و … است.
با توجه به مقاومت حرارتی بسیار بالا و ضریب رسانایی حرارتی بسیار کم ، پوشش اسپری های معدنی بازدارنده شعله روند انتقال حرارت در سازه را کاهش می دهد و باعث ایجاد تاخیر در حدود 4 تا 5 ساعت در ریزش سازه می شود خاموش کننده های اسپری بر پایه مواد معدنی در مبارزه با آتش بسیار موثر هستند و به آتش نشانان فرصت های زیادی برای خاموش کردن آتش می دهند.

از جمله ویژگیهای اصلی پوشش نسوز بر پایه مواد معدنی بر روی گاوصندوق ضد حریق چگالی کم ماده است که منجر به کاهش بار خود سازه ، سهولت پردازش ، چسبندگی خوب و بسیار زیاد می شود و مقاومت برای جلوگیری از گسترش آتش در سطح و جلوگیری از انتقال آن کاهش می یابد.

هنگام خرید گاوصندوق نسوز باید مراقب چه چیزهایی باشم؟

گاوصندوق ضد حریقگاوصندوق ضد حریق شما باید در فهرست UL ذکر شده باشد. قبل از خرید از دارا بودن این ویژگی اطمینان حاصل کنید. داشتن گاوصندوق در لیست UL  به این معنی است که این محصول گواهی ایمنی بازدارنده در برابر آتش را دریافت کرده و آزمایشات لازم را برای اثبات آن پشت سر گذاشته است.

اسناد کاغذی در دمای بالاتر از 350 درجه فارنهایت از بین می روند ، بنابراین دمای داخلی گاوصندوق ضد حریق برای محافظت از این اسناد باید زیر 350 درجه باشد (گاوصندوق کلاس 350).
این بدان معناست که اگر در هنگام آتش سوزی دمای خارج گاوصندوق به 2000 درجه فارنهایت (یا حدود 1100 درجه سانتیگراد) برسد ، دمای داخلی زیر 350 درجه خواهد ماند.

برای اینکه از امنیت اسناد غیر کاغذی (فلاش ، سی دی و غیره) راحت باشید ، باید یک گاوصندوق ضد حریق با آستانه دمای داخلی پایین تر (کلاس 150) انتخاب کنید. به عبارت دیگر ، اسناد مغناطیسی نسبت به اسناد کاغذی در برابر گرما آسیب پذیر هستند.

 

ممنون که در این مقاله همراه با ما بودید.
شرکت سلطان صندوق درصدد است بهترین خدمات را به شما مشتریان عزیز ارائه دهد.

برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در ارتباط باشید.